Servisní rádce

 

Servis lyží - a jak na to doma....

 

Protože se neustále opakují dotazy na základní servis lyží - a i proto, že občas máme W-ex nápady, které se možná trochu liší od standardu, připravili jsme pro Vás malého průvodce základním servisem lyží - takovým, jaký si můžete udělat doma sami - bez speciálního nářadí nebo pomůcek.

Pokud budete k servisu cokoliv potřebovat, najdete potřebné materiály nebo pomůcky občas i v našem e-shopu - v textu Vás navedeme příslušnými odkazy....

A začneme - opět jak je u našich textů zvykem - naše rady najdete pod pěti hvězdičkami...

 

*  *  *  *  *

 

OPRAVY SKLUZNICE

VOSKOVÁNÍ

 


Servis lyží - a jak na to u odborníků....


BROUŠENÍ HRAN LYŽÍ WEX

 

Důležitá informace ke každé lyži je schéma broušení hran.

Pod tímto odkazem (Broušení hran lyží WEX - formát pdf.) najdete průběžně aktualizovaný kompletní technický dokument pro všechny námi vyráběné modely lyží (Wex) s příslušnými údaji k základnímu broušení hran.

Samostatné schéma pro broušení hran všech modelů WEX Soft a Hard najdete zde.

Broušení hran může velice zásadně ovlivnit jízdní vlastnosti lyží - chcete více smyku? Nechte si od skluznice hrany více odůhlovat (až 1°). Tuto úpravu mají všechny naše modely označené v názvu nebo v popisu jízdních vlastností jako varianta RELAX.

Chcete ostrou hranu = zaměření na carving? Úhlujte od skluznice na 0 nebo max. 0,5°. Bude záležet na tom, jaký Váš servis použije stroj ... některý dokáže lyže i solidně zlikvidovat, proto doporučujeme tuto úpravu provádět především na nejmodernějších automatech ...... Tuto úpravu (0,5°od skluznice) mají všechny naše modely označené v názvu nebo v popisu jízdních vlastností jako varianta SPORT.

Přechod z úpravy RELAX na SPORT (a obráceně) je relativně jednoduchý. Pokud se  na modelu s úpravou RELAX vyjezdíte a zdokonalíte (získáte cit pro hrany), nechte si při dalším servisu upravit hrany na SPORT = 0,5°od skluznice + jemná struktura. Pokud naopak jsou vaše lyže příliš "vodivé" a pro vás neklidné, do skluzu je musíte nutit silou - stačí přejet hrany na 0,75 - 1°od skluznice - a máte úplně jiné lyže... návrat do původních jízdních vlastností je opět jednoduchý...

Jen nezapomeňte na to, že tyto změny (přechod z úpravy RELAX na SPORT a obráceně) vyžadují odebrání poměrně velkého množství materiálu z plochy skluznice a proto lze provést tuto změnu max. tak 5x za životnost lyží. Většina lyží (hran) snese tak max. 10-15 klasických servisních cyklů (jemné dobroušení a opravy skluznic s broušením) - pak už jsou hrany i skluznice silně ztenčené a nemusí vydržet větší úder...

Pouze lyže v provedení "Rental" mají silnější hrany i skluznici - ty toho vydrží mnohem více. V naší nabídce mají tuto úpravu některé modely lyží snowblade a i část i lyží délkové kategorii okolo 120 cm (Sporten, WEX SoftMax, K2).

Ruční úprava - dobroušení hrany - je jednoduchá - ale je třeba ji provádět velice opatrně - i tady hrozí nenávratné ztracení (nebo získání) jízdních vlastností lyží.... Ideální brousek umí upravit hranu nejen z boku, ale i od skluznice .. těžko se hledá, jeden alespoň trochu schopně fungující model najdete i u nás.


 


 

 

INFO PRO LYŽAŘSKÉ SERVISY:

Pod tímto odkazem najdete aktualizované údaje ke všem námi vyráběným lyžím, které se určitě začnou čím dál tím častěji objevovat i ve Vašich servisech.

Speciální broušení hran vyžadují tyto modely:

WEX Soft / Hard 123 - Titanium 3DR - provedení SPORT

WEX Soft 123 - Titanium 3DR - provedení RELAX

 
 
 
 
TOPlist